Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału ZNP w Żorach

Ostatnie wpisy

Oddział ZNP

Sejm przyjął „lex Czarnek”

16 styczeń 2022

13 stycznia 2022 r. Sejm w trybie „ekspresowym” – stosunkiem głosów 227 do 214 – przyjął nowelizację prawa oświatowego tzw. „lex Czarnek”. Przyjęte zmiany burzą dotychczasowy porządek ustrojowy dotyczący kompetencji organów prowadzących i organu nadzoru pedagogicznego.

Nadzór pedagogiczny (kurator oświaty) otrzymuje kompetencje, które bez wątpienia odbierają prawo rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół w zakresie decydowania o organizacji dodatkowych zajęć w szkołach.

Ustawa wprowadza również bardzo groźną zmianę w ustawie o systemie informacji oświatowej. Zgodnie z przyjętym zapisem raz w kwartale Minister Edukacji i Nauki będzie przekazywał do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych szczegółowe informacje o każdej nauczycielce i nauczycielu, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim. Mimo że są to wrażliwe dane ZUS będzie analizował każdy przypadek.

Proces legislacyjny w Sejmie zakończył się. Dlatego w Senacie Związek Nauczycielstwa Polskiego ponownie będzie proponował poprawki w powyższych obszarach.

Polecamy teksty Głosu Nauczycielskiego:

Komisje przeciwne poprawkom opozycji do lex Czarnek. Głosowanie jeszcze dziś – Głos Nauczycielski (glos.pl)

Kurator czy prokurator? Sejm debatował nad lex Czarnek – Głos Nauczycielski (glos.pl)

Wolna Szkoła apeluje do premiera Morawieckiego, by wycofał się z procedowania zmian w prawie oświatowym – Głos Nauczycielski (glos.pl)