Prawo
Porady prawne w biurze ZNP w Rybniku.
Od listopada 2024 r. w biurze ZNP w Rybniku porad prawnych będzie udzielał: mecenas Tomasz Kędra.
Harmonogram porad: 14.11, 12.12, 23.01, 20.03, 14.04 godz. 15:00-16:00
Porady będą udzielane w biurze ZNP w Rybniku, ul. Kościuszki 5
/zastrzegamy, że z przyczyn od nas niezależnych harmonogram porad może ulegać korektom na bieżąco/
W celu spotkania z prawnikiem członek ZNP powinien wcześniej zadzwonić do biura na numer telefonu: 32 42 22 876 i podać imię i nazwisko, miejsce zatrudnienia, numer telefonu i numer legitymacji ZNP
W dalszym ciągu udzielane są przez prawników konsultacje telefoniczne – należy zadzwonić o biura ZNP w Żorach – tel: 725 292 807; podając imię i nazwisko, placówkę w której jest zatrudniony członek ZNP chcący skorzystać z porady oraz numer telefonu. Dłuższe pytania można kierować na naszą skrzynkę mailową: [email protected]
———————————————————————————————————————————————————-
Harmonogram godzin pracy prawników w biurze Zarządu Okręgu Śląskiego w Katowicach
BIURO ZOŚ ZNP OTWARTE: 8.00 – 15.30
Imię i nazwisko |
Poniedziałek |
Wtorek |
Środa |
Czwartek |
Piątek |
Tomasz Kędra |
900 1500 |
900 1500 |
900 1500 |
||
Dariusz Dwojewski |
800 1400 |
||||
Łukasz Kajda |
900 15 00 |
900 1500 |
|||
Michał Olesiak |
900 1500 |
900 1500 |
UWAGA !
- Porady udzielane są na miejscu, za okazaniem ważnej legitymacji związkowej, odcinka wynagrodzenia z uwidocznioną potrąconą składką ZNP
- lub zaświadczenia wystawionego przez właściwy Oddział ZNP
- Porady telefoniczne (tel.32/ 253-95-48) dla członków ZNP udzielane są po uprzednim potwierdzeniu przynależności danej osoby do ZNP przez Prezesa właściwego Oddziału ZNP.
- Porady dla dyrektorów – na podstawie pisma właściwego Oddziału ZNP.
- Pierwszeństwo w udzielaniu porad mają osoby zgłaszające się do Biura Okręgu Śląskiego ZNP przed osobami zgłaszającymi się po poradę telefonicznie.
- Pytania do prawników można przesyłać wyłącznie na adres [email protected] Aby móc korzystać z adresu e-mail: [email protected] należy mieć pocztę e-mail założoną w domenie @znp.edu.pl)
——————————————————————————————————————————————————–
-
opinia – opinia prawna w sprawie urlopów dla poratowania zdrowia udzielonych przed dniem 01.09.2024 r.
Związek Nauczycielstwa Polskiego opracował opinię prawną w sprawie urlopów dla poratowania zdrowia udzielonych przed dniem 01.09.2024 r. w odniesieniu do kwestii uprawnień emerytalnych z art. 88a KN. Opinia ZNP ws. urlopów dla poratowania zdrowia udzielonych przed dniem 1.09.2024 r. dot. nauczycieli, którzy po 01.09.2024 r. nabyli uprawnienia emerytalne na podstawie art. 88a KN.Zgodnie z opinią prawną:1. Urlop dla poratowania zdrowia udzielony przed dniem 01.09.2024 r., jest wiążący przez cały okres wskazany w orzeczeniu lekarskim, niezależnie od kwestii powstania uprawnień emerytalnych po dniu 01.09.2024 r.2. Urlop dla poratowania zdrowia udzielony przed dniem 01.09.2024 r., jest urlopem prawidłowo udzielonym, a więc zgodnym z prawem, niezależnie od kwestii powstania uprawnień emerytalnych po dniu 01.09.2024 r.; w takim przypadku dyspozycja art. 72 ust. 2 KN nie jest naruszona.3. Karta Nauczyciela nie przewiduje możliwości cofnięcia raz udzielnego urlopu.4. Karta Nauczyciela przewiduje możliwość odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia, ale tylko w sytuacji art. 73 ust. 7 KN, tj. podjęcia lub kontynuowania pracy lub wykonywania osobiście innej działalności zarobkowej.5. Karta Nauczyciela nie przewiduje możliwości odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia z innych przyczyn niż wskazane w treści art. 73 ust. 7 KN, w tym z powodu uzyskania przez nauczyciela uprawnień emerytalnych w trakcie urlopu. - Rozporządzenie MEN z dnia 21 marca 2014r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (poz. 378)
- GŁÓWNE ZMIANY W USTAWIE KARTA NAUCZYCIELA (stan na IX 2016r.)
Zmiany zawarte w ustawie z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 668) oraz w ustawie z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1010)
1. Godziny karciane
Od dnia 1 września 2016 r. wszelkie zajęcia, które dotychczas mieściły się w ramach godzin karcianych, będą realizowane poza wymiarem obowiązkowych zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz (pensum), a zatem w ramach zajęć statutowych, co znacząco zwiększa swobodę dyrektora szkoły w zakresie przydziału tych zadań, jednak może powodować powstawanie nadużyć w zakresie przydzielania zajęć dodatkowych niewliczanych do pensum, tym bardziej, że wszelkie zajęcia realizowane w ramach statutowych szkoły nie będą podlegały rejestracji.
2. Postępowanie dyscyplinarne
W pierwszej kolejności celem ustawodawcy było uregulowanie postępowania dyscyplinarnego w większej mierze na poziomie ustawy (dotychczas na poziomie rozporządzenia, które według niektórych nie powinno było już obowiązywać). Zmiany mają na celu zapobiec przewlekłości postępowania, uporządkować je, doprecyzować prawa i obowiązki jego uczestników.
Dodatkowo rozszerzono regulację postępowania dyscyplinarnego i objęto nim także nauczycieli publicznych przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, a także nauczycieli zatrudnionych w niepublicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Nauczyciele tych szkół dotychczas nie podlegali wspomnianym regulacjom, jeżeli byli zatrudnieni w wymiarze niższym niż ½.
Nowelizacja przewiduje następujące zmiany w zakresie postępowania dyscyplinarnego:
1/. Doprecyzowanie i przeniesienie do Karty Nauczyciela regulacji dotyczących zasad powoływania członków, składów i właściwości komisji dyscyplinarnych oraz wymagania dla członków komisji dyscyplinarnych.
2/. Uregulowanie możliwości odwołania od decyzji o zawieszeniu nauczyciela, w tym pełniącemu funkcję dyrektora (odwołanie w ciągu 14 dni do komisji dyscyplinarnej a od orzeczenia tej komisji zażalenie w ciągu 7 dni do komisji odwoławczej)
3/. Stworzenie możliwości zaskarżenia postanowienia rzecznika dyscyplinarnego o umorzeniu postępowania wyjaśniającego (zażalenie w ciągu 7 dni do komisji pierwszej instancji)
4/. Obowiązek wyłączenia jawności rozprawy ze względu na zakłócenie spokoju publicznego, obrazę dobrych obyczajów lub naruszenie ważnego interesu prywatnego.
5/. Obrońca z urzędu dla nauczyciela, przeciwko któremu zostanie wniesiony wniosek o ukaranie najwyższą karą. W pozostałych przypadkach korzystanie z pomocy obrońcy zależy od uznania nauczyciela.
6/. Określenie na poziomie Karty Nauczyciela regulacji dotyczących przedawnienia odpowiedzialności dyscyplinarnej.
7/. Inne zmiany związane z obsługą komisji, przepisy szczególne dla niektórych placówek oświatowych.
3. Centralny rejestr orzeczeń dyscyplinarnych
Wprowadzenie centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Rejestr ma zawierać dane o nauczycielach prawomocnie ukaranych karą wydalenia z zawodu nauczycielskiego albo karą zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania, a także o zawieszeniu nauczyciela w pełnieniu obowiązków.
Celem rejestru jest umożliwienie dyrektorowi szkoły weryfikacji kandydata na nauczyciela w aspekcie spełnienia wymogu niekaralności karą dyscyplinarną.
W związku z wprowadzeniem rejestru nowelizacja przewiduje bowiem dodatkowy wymóg przed zatrudnieniem na stanowisku nauczyciela, a mianowicie obowiązek przedstawienia dyrektorowi szkoły informacji z rejestru. Informacja taka będzie wydawana nauczycielowi na jego pisemny wniosek. Dane z rejestru będzie mógł również pozyskać dyrektor szkoły. Przy czym z uwagi na to, że rejestr ten w pełni funkcjonalny będzie dopiero od roku 2017/2018,
do 31 grudnia 2016r. nauczyciel będzie potwierdzać niekaralność dyscyplinarną na podstawie własnego oświadczenia.
4. Gratyfikacja pieniężna dla profesora oświaty
Wprowadzono gratyfikację dla każdego honorowego profesora oświaty w kwocie 18 tys. zł. Ponadto gratyfikacja będzie wypłacana przez MEN, a nie – jak do tej pory – organy prowadzące. Dotychczas, wypłacano gratyfikację finansową w kwocie odpowiadającej 6-miesięcznemu ostatnio pobieranemu wynagrodzeniu zasadniczemu.
5. Ocena pracy dyrektora
Dotychczas Oceny pracy dyrektora szkoły oraz nauczyciela, któremu czasowo powierzono pełnienie obowiązków dyrektora szkoły, dokonywał organ prowadzący szkołę w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Od dnia 1 września 2016 r. Oceny pracy dyrektora szkoły oraz nauczyciela, któremu czasowo powierzono pełnienie obowiązków dyrektora szkoły, dokonuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, a w przypadku gdy organ prowadzący szkołę jest jednocześnie organem sprawującym nadzór pedagogiczny – oceny dokonuje ten organ.
Opracowanie Tomasz Kędra na podstawie:
1. Ustawa Karta Nauczyciela wraz z ustawami nowelizującymi;
2. Dziennik Gazeta Prawna;
3. Portal Oświatowy
- NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W USTAWIE O SYSTEMIE OŚWIATY
1. USTAWA z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2013.827 z dnia 2013.07.18)
2. USTAWA z dnia 11 września 2015 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2015.1640 z dnia 2015.10.19)
3. USTAWA z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2016.1010 z dnia 2016.07.11)
4. USTAWA z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2016.35 z dnia 2016.01.08)
Zmiany z dwóch pierwszych wymienionych ustaw określają
- obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego dla dziecka w wieku 5 lat (kolejną ustawą zmieniono ten wiek na 6 lat) – art. 14 ust. 3 USO
- obowiązek gminy zapewnienia niepełnosprawnym dzieciom bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego – art. 14a ust. 4 USO
- obowiązek zorganizowania przez dyrektora placówki publicznej indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego w porozumieniu z organem prowadzącym – art. 71b ust. 5d USO
obowiązek zapewnienia uczniom możliwości korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej, spełniającego szczegółowe wymagania, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 618, 788 i 905), oraz wyposażonego w sprzęt, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.) w części dotyczącej warunków realizacji świadczeń gwarantowanych pielęgniarki lub higienistki szkolnej; – art. 67 USO
Zmiany wynikające z ustaw 3 i 4
1. Likwidacja sprawdzianu szóstoklasistów (szereg zmian redakcyjnych we wszystkich przepisach, które stanowiły o sprawdzianie – wykreślone);
2. Możliwość odwołania się przez absolwenta od wyniku pisemnego egzaminu maturalnego
Art. 44zzz ust. 7 Absolwent może wnieść odwołanie od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, za pośrednictwem dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 7 dni po art. 9c dodaje się art. 9ca-9cc, które stanowią, że Minister oświaty i wychowania prowadzi listę arbitrów, którzy rozpoznają takie odwołania, jak następuje wpis na tę listę, kto może być wpisany na tę listę i kiedy może być z niej skreślony.
3. Zmiany w zakresie rekrutacji do publicznych szkół i placówek (art. 20l, 20t, 20w, 20wa, 20zca, 20zf,
4. Zmiany w przeprowadzaniu konkursu na dyrektora szkoły (art. 36a)
Nowe brzmienie ust. 4. Jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu, w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny, kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej.”,
Dotychczasowe brzmienie: ust. 4 Jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej.
Nowe brzmienie ust. 6 i 7 W celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący szkołę lub placówkę powołuje komisję konkursową w składzie:
-
- 1) po trzech przedstawicieli:
-
- a) organu prowadzącego szkołę lub placówkę,
-
- b) organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
-
- 2) po dwóch przedstawicieli:
-
- a) rady pedagogicznej,
-
- b) rady rodziców,
-
- 3) po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych będących jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego albo jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych wchodzących w skład organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, zrzeszających nauczycieli, przy czym przedstawiciel ten nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy – z zastrzeżeniem ust. 7.
-
- 7. Łączna liczba przedstawicieli organów, o których mowa w ust. 6 pkt 1, nie może być mniejsza niż łączna liczba przedstawicieli, o których mowa w ust. 6 pkt 2 i 3.
-
- Dotychczasowe brzmienie
-
- Ust. 6. W celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący szkołę lub placówkę powołuje komisję konkursową w składzie:
-
- 1) trzech przedstawicieli organu prowadzącego szkołę lub placówkę;
-
- 2) dwóch przedstawicieli organu sprawującego nadzór pedagogiczny;
-
- 3) po jednym przedstawicielu:
-
- a) rady pedagogicznej,
-
- b) rady rodziców,
-
- c) zakładowych organizacji związkowych, przy czym przedstawiciel z wiązku zawodowego nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy
-
- – z zastrzeżeniem ust. 7.
-
- 7. Łączna liczba przedstawicieli organów, o których mowa w ust. 6 pkt 1 i 2, nie może być mniejsza niż łączna liczba przedstawicieli, o których mowa w ust. 6 pkt 3.
-
- Nowe brzmienie ust. 8. Jeżeli w składzie komisji konkursowej łączna liczba przedstawicieli organów, o których mowa w ust. 6 pkt 1, byłaby mniejsza niż łączna liczba przedstawicieli, o których mowa w ust. 6 pkt 2 i 3, liczbę przedstawicieli tych organów zwiększa się proporcjonalnie, tak aby ich łączna liczba nie była mniejsza niż łączna liczba przedstawicieli, o których mowa w ust. 6 pkt 2 i 3.
-
- Dotychczasowe brzmienie
-
- Ust. 8. Jeżeli w składzie komisji konkursowej łączna liczba przedstawicieli organów, o których mowa w ust. 6 pkt 1 i 2, byłaby mniejsza niż łączna liczba przedstawicieli, o których mowa w ust. 6 pkt 3, liczbę przedstawicieli tych organów zwiększa się proporcjonalnie, tak aby ich łączna liczba nie była mniejsza niż łączna liczba przedstawicieli, o których mowa w ust. 6 pkt 3.
-
- Nowe brzmienie ust. 9. Przepisy ust. 6-8 stosuje się również w przypadku konkursu na stanowisko dyrektora zespołu szkół lub placówek, w tym nowo zakładanego zespołu szkół lub placówek, z tym że:
-
- 1) dwóch przedstawicieli rady pedagogicznej wyłania się spośród przedstawicieli rad pedagogicznych wszystkich szkół lub placówek wchodzących w zespół lub łączonych w zespół;
-
- 2) dwóch przedstawicieli rady rodziców wyłania się spośród rad rodziców uczniów wszys tkich szkół lub placówek wchodzących w zespół lub łączonych w zespół.
-
- Dotychczasowe brzmienie
-
- Ust. 9. Przepisy ust. 6-8 stosuje się również w przypadku konkursu na stanowisko dyrektora nowo zakładanego zespołu szkół lub placówek, z tym że:
-
- 1) przedstawiciela rady pedagogicznej wyłania się spośród przedstawicieli rad pedagogicznych wszystkich szkół lub placówek łączonych w zespół;
-
- 2) przedstawiciela rady rodziców wyłania się spośród rad rodziców uczniów wszystkich szkół lub placówek łączonych w zespół.
-
- Nowe brzmienie ust. 10. W przypadku szkół i placówek nowo zakładanych skład komisji konkursowej określa organ prowadzący szkołę lub placówkę, uwzględniając udział przedstawicieli organu sprawującego nadzór pedagogiczny w liczbie równej liczbie przedstawicieli organu prowadzącego szkołę lub placówkę.”;
-
- Dotychczasowe brzmienie
-
- Ust. 10. W przypadku szkół i placówek nowo zakładanych skład komisji konkursowej określa organ prowadzący tę szkołę lub placówkę, uwzględniając udział przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
-
- 5. Zmiany w dotacjach dla placówek niepublicznych
-
- zmiany w zakresie dotacji dla placówek niepublicznych, w tym ustalanie wysokości wydatków bieżących, ustalanie wskaźnika dochodów, ustalanie i aktualizacja podstawowej kwoty dotacji, procedury przyznawania dotacji i uchwalania uchwał w tym zakresie przez organy prowadzące, zasady wzajemnych rozliczeń jednostek samorządu terytorialnego (dodanie art. 78a-78c, zmiana art. 80 i 90)
-
- 6. Obowiązek przygotowania przedszkolnego dzieci 6-letnich
-
- Od 1 września 2016 r. wszystkie dzieci 6-letnie będą miały zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego.
-
- Art. 14 ust. 3 Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego (dotychczas 5 lat);
-
- 7. Obowiązek szkolny od 7. roku życia
-
- Art. 15 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
-
- Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.
-
- 8. Możliwość rozpoczęcia edukacji szkolnej od 6. roku życia (art. 16 ust. 1, 1a, 2-4)
-
- Jeżeli dziecko spełni jeden z poniższych warunków:
-
- • korzysta z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej albo
-
- • uzyska opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej,
-
- 9. Możliwość odroczenia obowiązku szkolnego przez dziecko 7-letnie (art. 16 ust. 3 i 4)
-
- Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, odracza rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego, o jeden rok szkolny. Odroczenie dotyczy roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego. Wniosek składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.
-
- 10. Możliwość odroczenia obowiązku szkolnego przez dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego do 9 roku życia
-
- Art. 16a. 1. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego może być odroczone nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat.
-
- 2. Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, odracza rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym.
-
- 3. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.
-
- Wniosek można złożyć ponownie w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. Wniosek składa się nie później niż do dnia 31 sierpnia. Odroczenie dotyczy roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego.
-
- 4. Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza się orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz opinię, z której wynika potrzeba odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, założoną zgodnie z art. 82 oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.
-
- 11. Możliwość kontynuacji w roku szkolnym 2016/2017 nauki w klasie pierwszej przez dzieci 7-letnie, które rozpoczęły edukację w roku szkolnym 2015/2016 w klasie pierwszej jako 6-latki
-
- Dzieci urodzone w 2009 r. uczęszczające do klasy I w tym roku szkolnym, na wniosek rodziców będą mogły kontynuować naukę w I klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/2017 (art. 9 ustawy nowelizującej).
-
- Wniosek rodzice powinni byli złożyć do dnia 31 marca 2016 r. W takiej sytuacji dziecko nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej oraz nie otrzymuje świadectwa szkolnego promocyjnego
-
- Jednocześnie dziecko to do końca roku szkolnego 2015/2016 będzie obowiązane do:
-
- • kontynuowania nauki w klasie I albo
-
- • korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, jeżeli dyrektor wybranego przez rodziców przedszkola lub szkoły albo osoba prowadząca inną formę wychowania przedszkolnego wyrazi zgodę na przyjęcie dziecka.
-
- W przypadku braku miejsca w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym dziecko kontynuuje naukę w klasie I.
-
- 12. Możliwość kontynuacji w roku szkolnym 2016/2017 nauki w klasie pierwszej przez dzieci 8-letnie, które rozpoczęły edukację w roku szkolnym 2015/2016 w klasie drugiej.
-
- Dzieci urodzone w I połowie 2008 r., które w roku szkolnym 2015/2016 uczęszczają do klasy II szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, złożony w terminie do dnia 31 marca 2016 r., mogą w roku szkolnym 2016/2017 kontynuować naukę w klasie II szkoły podstawowej.
-
- 2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się do dyrektora szkoły podstawowej, do której dziecko uczęszcza.
-
- 3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, można złożyć także do dyrektora szkoły podstawowej innej niż wymieniona w ust. 2, powiadamiając dyrektora szkoły podstawowej, do której dziecko uczęszcza, o złożeniu wniosku. Jeżeli wniosek został złożony do:
-
- 1) dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka – dziecko jest przyjmowane z urzędu;
-
- 2) dyrektora publicznej szkoły podstawowej innej niż wymieniona w pkt 1 – stosuje się przepisy rozdziału 2a ustawy zmienianej w art. 1;
-
- 3) dyrektora niepublicznej szkoły podstawowej – stosuje się zasady przyjmowania uczniów do szkoły podstawowej ustalone w statucie szkoły zgodnie z art. 84 ustawy zmienianej w art. 1.
-
- 4. Dziecko, którego rodzice złożyli wniosek, o którym mowa w ust. 1, w roku szkolnym 2015/2016 kontynuuje naukę w klasie II szkoły podstawowej, z tym że w tym roku szkolnym nie podlega ono klasyfikacji rocznej i promowaniu do klasy III szkoły podstawowej oraz nie otrzymuje świadectwa szkolnego promocyjnego.
-
- 13. Przesunięcie na 1 września 2019 r. przekształcenia oddziałów przedszkolnych w szkołach
-
- podstawowych (art. 12 ustawy nowelizującej).
-
- W celu lepszego przygotowania się organów prowadzących do przekształcenia oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w przedszkola termin został przesunięty z 1 września 2016 r. r. na 1 września 2019 r.
-
- Decyzje dotyczące ewentualnej likwidacji oddziałów przedszkolnych będą poprzedzone wnikliwą analizą potrzeb w zakresie wychowania przedszkolnego, uwzględniającą tendencje demograficzne po wdrożeniu wprowadzanych rozwiązań prorodzinnych.
-
- 14. Nowe przepisy dotyczące kuratora oświaty
-
- Art. 30. 1. Kuratora oświaty, na wniosek wojewody, powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw oświaty i wychowania. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania może odwołać kuratora oświaty także z własnej inicjatywy.
-
- 2. Kandydata na stanowisko kuratora oświaty wyłania się w drodze konkursu.
-
- 3. Konkurs ogłasza i przeprowadza wojewoda.
-
- 4. Ogłoszenie konkursu następuje nie później niż w ciągu miesiąca od dnia, w którym nastąpiło odwołanie kuratora oświaty.
-
- 5. Do konkursu może przystąpić osoba, która posiada:
-
- 1) wykształcenie wyższe magisterskie;
-
- 2) stopień nauczyciela mianowanego lub nauczyciela dyplomowanego;
-
- 3) co najmniej siedmioletni staż pracy w charakterze nauczyciela.
-
- 6. Konkurs przeprowadza komisja konkursowa powołana przez wojewodę. W skład komisji konkursowej wchodzą:
-
- 1) trzej przedstawiciele ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;
-
- 2) dwaj przedstawiciele wojewody;
-
- 3) po jednym przedstawicielu wojewódzkich struktur związków zawodowych, zrzeszających nauczycieli, reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.
-
- 7. Do czasu powołania na stanowisko kuratora oświaty osoby wyłonionej w drodze konkursu albo ustalonej zgodnie z ust. 8 minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, po zasięgnięciu opinii wojewody, wyznacza osobę pełniącą obowiązki kuratora oświaty.
-
- 8. Jeżeli do konkursu nie przystąpił żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie został wyłoniony żaden kandydat, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, po zasięgnięciu opinii wojewody, może powołać na stanowisko kuratora oświaty ustaloną przez siebie osobę spełniającą warunki, o których mowa w ust. 5.
-
- 9. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia, regulamin konkursu na stanowisko kuratora oświaty, wzór ogłoszenia o konkursie, tryb pracy komisji konkursowej oraz sposób głosowania, a także możliwość unieważnienia konkursu w przypadku naruszenia przepisów dotyczących jego przeprowadzania, kierując się sprawnością i efektywnością prac komisji.
-
- 10. Na wniosek kuratora oświaty, po zasięgnięciu opinii wojewody, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania powołuje i odwołuje wicekuratorów oświaty.
-
- 11. Stanowisko wicekuratora oświaty może zajmować osoba, która posiada:
-
- 1) wykształcenie wyższe magisterskie;
-
- 2) stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego;
-
- 3) co najmniej siedmioletni staż pracy w charakterze nauczyciela.”;
-
- 15. Uprawnienia kuratora oświaty w zakresie opiniowania arkuszy organizacyjnych
-
- Art. 31. [Zadania kuratora oświaty]
-
- 10b) opiniuje arkusze organizacji publicznych szkół i placówek, z wyjątkiem szkół i placówek prowadzonych przez ministrów, w zakresie ich zgodności z przepisami, przedstawiane przez organy prowadzące szkoły i placówki przed zatwierdzeniem arkuszy;
-
- 16. Obowiązek opiniowania przez organ nadzoru pedagogicznego ewentualnej likwidacji placówki
-
- Przywrócenie kontroli kuratorów oświaty nad działaniami jednostek samorządu terytorialnego w zakresie racjonalnego kształtowania sieci publicznych szkół i przedszkoli (projektowany art. 14a ust. 2a i art. 17 ust. 7 ustawy o systemie oświaty). Kurator będzie dokonywał oceny, czy projektowana sieć przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, a także publicznych szkół zapewni wszystkim dzieciom zamieszkałym na terenie gminy możliwość spełniania obowiązku przedszkolnego i szkolnego. Zmiana art. 59 ust. 2 ustawy o systemie oświaty uniemożliwi zlikwidowanie lub przekształcenie szkoły lub placówki prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego bez uzyskania pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
-
- Nowe przepisy będą miały również zastosowanie do spraw, w których proces likwidacji lub przekształcenia rozpoczął się, ale nie został zakończony ostateczną uchwałą – przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej.
-
- 17. Obowiązek uzyskania pozytywnej opinii kuratora w przypadku udzielania przez jednostkę samorządu terytorialnego zezwolenia na założenie przez osobę fizyczną lub osobę prawną publicznej szkoły lub placówki
-
- Wydanie zezwolenia na założenie publicznej szkoły lub placówki, przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną, będzie poprzedzone uzyskaniem pozytywnej opinii kuratora oświaty. Zmiana ta uniemożliwi ewentualne próby zastąpienia szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego publiczną szkołą prowadzoną przez inny podmiot. Do postępowań w sprawie uzyskania zezwolenia na założenie publicznej szkoły lub placówki wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej będą miały zastosowanie dotychczasowe przepisy (art. 14 projektu ustawy). Oznacza to, że w tych przypadkach do wydania zezwolenia nie będzie potrzebna pozytywna opinia kuratora oświaty.
-
- 18. Opiniowanie przez kuratora oświaty zakładania i prowadzenia publicznych zakładów kształcenia i placówek doskonalenia zawodowego oraz planów pracy publicznych placówek doskonalenia nauczycieli
-
- Zmiana w art. 5 ust. 6a (dodanie ust. 6aa) oraz w art. 31 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (dodanie nowego pkt 10a) ma na celu wzmocnienie skuteczności oddziaływań kuratora oświaty jako organu nadzoru pedagogicznego. Założenie przez powiat lub gminę jednostki wskazanej wyżej, następuje po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.
-
- Przygotowywane na dany rok szkolny formy doskonalenia nauczycieli publiczna placówka doskonalenia umieszcza w planie pracy na dany rok szkolny, a obowiązkiem kuratora oświaty będzie wyrażenie opinii na temat spełniania przez placówkę obowiązków wynikających z ww. przepisów.
- ZMIANY W USTAWIE KODEKS PRACY OD 1 WRZEŚNIA 2016 R.
Zmiana wynika z ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U.2016.910 z dnia 2016.06.27)
Zgodnie z obecnym stanem prawnym umowę o pracę należy z pracownikiem podpisać najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Według Państwowej Inspekcji Pracy sprzyja to wielu nadużyciom podczas kontroli, kiedy to na pytanie kontrolerów „dlaczego dany pracownik pracuje bez umowy?”, pracodawcy często odpowiadają, że jest to jego pierwszy dzień pracy.
Od 1 września 2016 umowę o pracę, lub pisemne potwierdzenie ustaleń dotyczących zawarcia umowy o pracę, pracownik będzie musiał otrzymać przed dopuszczeniem go do czynności będących przedmiotem pracy. Dokument tak jak do tej pory, będzie musiał być sporządzony w dwóch egzemplarzach – jednym dla pracownika, drugim dla pracodawcy. Pracodawca będzie musiał również zapoznać pracownika z regulaminem pracy przed pierwszym dniem pracy. Pracodawca zobowiązany będzie również do zapoznania młodocianego pracownika z wykazem prac lekkich, które może wykonywać.
Nowe brzmienie przepisów
Art. 29§2 Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.”
Art. 104§2 Pracodawca jest obowiązany zapoznać pracownika z treścią regulaminu pracy przed
dopuszczeniem go do pracy.
Art. 2001§5. Pracodawca jest obowiązany zapoznać młodocianego z wykazem lekkich prac przed
dopuszczeniem go do pracy
Opracowanie:
Mec. Tomasz Kędra
- opinia prawna dot. urlopu nauczycieli w placówkach nieferyjnych
Stanowisko MEN w sprawie przysługujących nauczycielowi dni wolnych z tytułu wychowywania dziecka w wieku do 14. roku życia.
Pracownikowi (również nauczycielowi) wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wynika to z art. 188 ustawy Kodeks pracy,którego nowelizacja obowiązuje od 2 stycznia 2016 r. O sposobie wykorzystania zwolnienia w danym roku kalendarzowym decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się do pełnej godziny pracy. Nauczyciel ma prawo do 2 dni zwolnienia od pracy, a ten, który zdecyduje się wykorzystać zwolnienie od pracy w wymiarze godzinowym, powinien być rozliczany z wykorzystanych godzin w odniesieniu do ośmiogodzinnego, dobowego wymiaru czasu pracy, bez względu na liczbę przydzielonych godzin w planie zajęć w konkretnym dniu. Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym, dla nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego nauczyciela. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się do pełnej godziny pracy. Stosownie do art. 42 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela, nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy pracy pracuje tygodniowo do 40 godzin. Dobowy wymiar czasu pracy nauczyciela wynosi do 8 godzin.
- Jednorazowe dodatki uzupełniające
Jednorazowe dodatki nie są dodatkowym wynagrodzeniem!
Przypominamy, że zgodnie z Kartą Nauczyciela, do 20 stycznia każdego roku organ prowadzący szkołę (samorząd) przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.
Jeśli samorząd nie wypłacił należnych ustawowo wynagrodzeń na poziomie danego stopnia awansu zawodowego, np. nauczycielom kontraktowym, do końca stycznia musi wypłacić jednorazowe dodatki uzupełniające należącym do niej nauczycielom.
— Jednorazowe dodatki uzupełniające nie są dodatkowym wynagrodzeniem nauczycieli, a instrumentem dyscyplinującym samorządy do wywiązywania się ze swoich ustawowych obowiązków — mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Dodatek jest równy różnicy między wydatkami poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1, a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3, ustalonych w danym roku.
Kwota różnicy jest dzielona między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy, w szkołach prowadzonych przez samorząd i wypłacana do 31 stycznia.
Natomiast do 10 lutego organ prowadzący szkołę (samorząd) sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli z uwzględnieniem wysokości kwoty różnicy, o ile wystąpiła. Następnie przedkłada sprawozdanie, w terminie 7 dni od jego sporządzenia, regionalnej izbie obrachunkowej, a także organowi stanowiącemu tej jednostki samorządu terytorialnego, dyrektorom szkół prowadzonych przez tę jednostkę oraz związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.
- Ferie zimowe w szkołach
Nauczycielowi, podobnie jak każdemu pracownikowi, przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego.
Dziewiętnastego stycznia 2015 roku, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez ministra edukacji narodowej, w szkołach niektórych województw rozpoczynają się ferie zimowe. Dla nauczycieli jest to czas urlopu wypoczynkowego. Uczniom i nauczycielom życzymy udanego wypoczynku i regeneracji sił.
Nauczycielowi, podobnie jak każdemu pracownikowi, przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Prawa do tego urlopu pracownik nie może się zrzec, a pracodawca ma obowiązek go udzielić. Dyrektorom szkół przypominamy, że zgodnie z przepisami prawa, każdemu nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie (wakacje) i ferie zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel nie może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w tym czasie innych czynności niż:
1. przeprowadzanie egzaminów;
2. prace związane z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3. opracowywanie szkolnego zestawu programów;
4. uczestniczenie w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Ponadto należy pamiętać, że czynności te w danym roku szkolnym nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni z przysługującego mu urlopu.
Zgodnie z kodeksem pracy, kto, wbrew obowiązkowi nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30000 zł.
- OPINIA PRAWNA
W związku z pismem nauczyciela dotyczącym kwestii dnia wolnego za święto wypadające w sobotę, uprzejmie wyjaśniam, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Przepis ten nie ma jednak zastosowania do nauczycieli, których czas pracy uregulowany został wyczerpująco w Karcie Nauczyciela. Kodeks pracy u nauczycieli ma natomiast zastosowanie tylko w zakresie nieuregulowanym przepisami Karty Nauczyciela (art. 91 c ust. 1 Karty Nauczyciela).
Kodeksowa reguła oddawania dnia wolnego za święto wypadające w innym dniu niż niedziela nie ma zastosowania do nauczycieli, bez względu na to, czy są zatrudnieni w placówkach feryjnych czy nieferyjnych
Nauczyciele objęci są przede wszystkim regulacjami Karty Nauczyciela. W zakresie czasu pracy Karta Nauczyciela zawiera wyczerpujące uregulowania, w związku z czym w tym zakresie nie ma zastosowanie Kodeks pracy. Oznacza to, że zasada kodeksowa, zgodnie z którą jeżeli święto wypada w innym dniu niż niedziela (np. w sobotę), pracodawca musi oddać pracownikowi inny dzień wolny od pracy w tygodniu, dotyczy tylko pracowników niepedagogicznych szkół i placówek oświatowych. Zasada ta związana jest bowiem z obliczaniem wymiaru czasu pracy pracowników. Zgodnie z kodeksem pracy, obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oblicza się:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku
(art. 130 § 1 Kodeksu pracy).