Nowy przedmiot Biznes i Zarządzanie bez informacji o prawach pracowniczych

29 listopada 2022

24 listopada 2022 r. odbyła się w Sejmie konferencja prasowa młodych ekonomistów, ZNP oraz Lewicy na temat nowego przedmiotu – Biznes i Zarządzanie (BiZ). Przedmiot ten pojawi się w szkołach od września 2023 roku i zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Nowy przedmiot znalazłby się na maturze od 2027 r. jako przedmiot do wyboru.Ekonomiści zwrócili uwagę na fakt, że nowy przedmiot nie zawiera komponentu związanego z prawem pracy i związkami zawodowymi.

W konferencji uczestniczyli:

• Sławomir Broniarz, prezes ZNP
  • Posłanka Paulina Matysiak, Lewica
  • Dr Janina Petelczyc, Stowarzyszenie Polska Sieć Ekonomii (PLSE)
  • Kacper Parol, Stowarzyszenie Polska Sieć Ekonomii (PLSE)

– Nowy przedmiot BiZ to powrót do myślenia o gospodarce z przeszłości, to podróż do lat 90. Nie ma tam informacji o wpływie zmian klimatu i cyfryzacji na gospodarkę, roli państwa, praw pracowniczych, o roli związków zawodowych – mówiła dr Janina Petelczyc, PLSE. – Nie wszyscy będziemy przedsiębiorcami, ale wszyscy powinniśmy znać swoje prawa i obowiązki na rynku pracy, a zdecydowana większość z nas będzie w przyszłości pracownikami i chcielibyśmy żeby rozmowy na temat tego projektu rozporządzenia i tego przedmiotu były rozszerzone na stronę społeczną i na aspekty społeczne.

– Nie przygotowuje młodych do funkcjonowania w nowej gospodarce, a młodzi ludzie powinni znać swoje prawa – dodawał Kacper Parol, PLSE. – Młode osoby takie jak ja potrzebują dzisiaj przede wszystkim ochrony. My wyjeżdżając na studia nie wiemy jak się utrzymać. Koszty mieszkań na wynajem są zdecydowanie za wysokie. Inflacja sprawia, że portfele młodych osób się uszczuplają. Szukamy możliwości zatrudnienia. Rzeczywistością osoby, która zaczyna studia jest praca np. na infolinii, w sklepie, w kawiarni. Chcemy wiedzieć jak nie dać się oszukać.

– Rzetelna edukacja ekonomiczna to także zaznajomienie młodych ludzi z ich prawami pracowniczymi i związkowymi – mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

– Zdecydowanie odsyłamy Biznes i Zarządzanie na sesję poprawkową. Nowy przedmiot jest do poprawy, nie może w takim kształcie wejść do szkół bo narobi więcej szkody niż pożytku – mówiła posłanka Lewicy Paulina Matysiak.

Głos Nauczycielski o

• konferencji w Sejmie:

ZNP i PLSE o podstawie programowej do BiZ. „Nie ma tam słowa o roli związków zawodowych i prawach pracowniczych” – Głos Nauczycielski (glos.pl)

• nowym przedmiocie BiZ:

Nowy przedmiot Biznes i Zarządzanie (BiZ) w szkołach od września 2023 roku. Czarnek: Nauczy przede wszystkim praktyki – Głos Nauczycielski (glos.pl)